Kręgi Opowieści

Porządek społeczny, który znamy, załamuje się. Jesteśmy w punkcie granicznym, w którym potrzebujemy spojrzeć prawdzie w oczy, a następnie podjąć nowe działania oraz stworzyć nowe opowieści i rozwiązania.

W obliczu katastrofy klimatycznej pielęgnowanie wyobraźni i nowych, odważnych narracji to konieczna część działań na rzecz życia na Ziemi. Pozytywna wizja pozwala spojrzeć szerzej na zmianę, jaka musi zajść w społeczeństwie i mobilizować ludzi wokół wspólnego dążenia, a nie tylko oporu.

Zapraszamy do udziału i współtworzenia Kręgów Opowieści:
Najbliższe spotkania kręgów w Warszawie:

Jeśli chcesz wziąć udział w kręgu, zgłoś się wcześniej przez formularz. Na kilka dni przed spotkaniem otrzymasz potwierdzenie oraz dodatkowe informacje. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Jeśli miejsca w kręgu się wypełnią wcześniej, damy Ci wcześniej znać, że już nie ma miejsc i zaprosimy na kolejne spotkanie. Zgłoś się, jeśli możesz wziąć udział w całym spotkaniu kręgu.

Krąg
Krąg jako forma interakcji społecznych pojawia się w tradycjach kultur w różnych częściach świata. Krąg jako demokratyczna forma spotkania i wsparcia już od dawna praktykowany jest m.in. przez kultury rdzenne, grupy kobiet i środowiska feministyczne. Korzystają z niego różne środowiska zaangażowane na rzecz zmiany, wspólnoty duchowe, grupy rozwojowe i terapeutyczne

Krąg Opowieści o Zmianie jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych osób, nie ważne, czy należysz do RSK czy nie. W marzeniu, jakie towarzyszyło nam w stworzeniu kręgu, może on pełnić dla nas kilka ważnych funkcji:

  • tworzyć przestrzeń aby wspólnie przeżywać lub otwierać na przeżywanie, wspierać się słuchając, lepiej rozumieć, poszukiwać lub dzielić się nadzieją, tworzyć kolektywną odpowiedź na przyczyny i skutki katastrofy klimatycznej i ekologicznej;
  • wzmacnianiać wspólnotowość, która przywraca miejsce wartościom solidarności, troski i odważnego zaangażowania;
  • tworzyć przestrzeń do wzrastania, transformowania swojego miejsca w aktywizmie i rolach liderskich oraz dołączania i odnajdywania swojego miejsca w zaangażowaniu, ruchu, działaniu;
    budować zmianę społeczną poprzez wzmacnianie roli opowiadania historii jako najstarszego i najpotężniejszego narzędzia wpływu, “odzyskanie” go dla działań na rzecz zmiany społecznej.

Jak działa krąg?
Siadamy w kręgu, aby móc się dobrze zobaczyć. Każda osoba ma przestrzeń do wypowiedzenia się. Ważne, żeby mówiła o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach, swojej życiowej historii. Można mówić, ale nie trzeba. Jeśli przyjdziesz na krąg i nie odezwiesz się na nim w ogóle – to będzie totalnie ok. W kręgu bardzo ważna jest uważność, słuchanie innych osób bez oceniania i dawanie im przestrzeni. Krąg jest o wspólnym byciu. Krąg jest o słuchaniu. Samo słuchanie innych może być bardzo wartościowe.

Opowieści
Historycznie siła opowieści znajdowała się w centrum działań na rzecz zmiany społecznej. Opowiadanie historii budowało relacje, jednoczyło grupy, pomagało nazywać problemy i mobilizować ludzi do wspólnego działania. Aby zbudować żywy ruch klimatyczny, potrzeba czegoś więcej niż tylko kilku znanych postaci dzielących się swoimi pomysłami i napędzających zmiany. Potrzeba nam wielu osób, które będą zabierać głos i przemawiać bezpośrednio do swoich społeczności.

Tworząc Krąg Opowieści o Zmianie odwołujemy się także do sprawdzonej w wielu miejscach i ruchach społecznych na świecie metodzie narracji publicznej. Została ona zaproponowana przez prof. Marshalla Ganza, wieloletniego aktywistę oraz edukatora w zakresie przywództwa i zmiany społecznej wykładającego na Uniwersytecie Harwardzkim. Włączamy do naszej pracy także elementy metody Works That Reconnect opracowanej przez Joannę Macy.

Tworząc krąg. chcemy ułatwić osobom, które w przyszłości chciałyby stosować tę metodę, eksplorowanie i tworzenie własnej narracji. Tematy te traktujemy jednak jedynie jako punkt wyjścia, a Krąg jako miejsce dla wszystkich osób. Jesteśmy też przekonane, że mają one uniwersalny charakter i odpowiadają na wiele potrzeby naszych czasów oraz potrzeby osób, które podejmują temat zmiany, aktywizmu, przywództwa czy też mierzą się na różne sposoby z katastrofą klimatyczną, czy ekologiczną.

Zmiana
W Ruchu Solidarności Klimatycznej myślimy i mówimy o katastrofie klimatycznej i ekologicznej w kontekście jej głębokich, systemowych źródeł, a także w kontekście wewnętrznego kryzysu człowieka. Skoro kryzys klimatyczny wynika z tak fundamentalnych problemów, to odpowiedź na niego również musi sięgać głębiej, a nie tylko rozwiązywać kwestię emisji gazów cieplarnianych. Elementem koniecznej zmiany jest budowanie i wzmacnianie wspólnotowości, która przywraca miejsce wartościom solidarności, troski i odważnego zaangażowania – dlatego już sam udział w Kręgu jest działaniem na rzecz zmiany!

Aby dowiedzieć się o najbliższych spotkaniach Kręgów, wypełnij formularz – link na górze strony.
Jeśli chcesz zorganizować krąg w swojej społeczności, odezwij się do nas – doradzimy Ci, jak go zorganizować: piotr.cykowski [at] gmail.com lub jadwiga.klata [at] gmail.com

Obserwuj nasze działania na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Telegramie!